הרדמה כללית, מקומית וכל מה שביניהם

סוג ההרדמה או ההרגעה שתקבלו תלויים בגורמים רבים. הם כוללים את ההליך שיש לך ואת בריאותך הנוכחית. בבתי חולים ובמרכזים כירורגיים של ימינו משתמשים אנשי מקצוע מיומנים במגוון רחב של תרופות בטוחות, מודרניות וטכנולוגיית ניטור בעלת יכולת קיצונית. רופא מרדים הוא רופא המתמחה במתן וניהול חומרי הרדמה – התרופות המקהות אזור בגוף או עוזרות לאדם 

ניתוח אף דורש הרדמה מקומית עם הרגעה או הרדמה כללית, תלוי עד כמה הניתוח מורכב ומה המנתח שלך מעדיף. ככדי להבטיח הניתוח או ההליך, חשוב מאוד לענות על כל שאלות הרופא המרדים בצורה כנה ויסודית ככל האפשר. דברים שעלולים להיראות לא מזיקים עשויים להשפיע בו תגיבו להרדמה.

על הרדמה

הרדמה היא שימוש בתרופות למניעה או הפחתה של תחושת הכאב או התחושה במהלך הניתוח או בהליכים כואבים אחרים  היא ניתנת כזריקה או באמצעות גזים או אדים בשאיפה, סוגים שונים של הרדמה משפיעים על מערכת העצבים בדרכים שונות:

 

הרדמה כללית:

הרדמה כללית מצריכה צינור נשימה.בהרדמה כללית, בדרך כלל נותנים לך שילוב של תרופות דרך מסכה או IV. זה יביא אותך ללא הכרה באופן זמני. המטרה היא לגרום ולשמור על המטופל ללא הכרה (או “שינה”) לחלוטין במהלך הניתוח, ללא תחושות, תחושת כאב, מודעות, תנועה או זיכרון של הניתוח.הרדמה כללית מרפה את השרירים בדרכי העיכול ובדרכי הנשימה שמונעים ממזון וחומצה לעבור מהבטן שלך לריאות. עקוב תמיד אחר הוראות הרופא לגבי הימנעות מאוכל ושתייה לפני הניתוח.צום הוא בדרך כלל הכרחי החל משש שעות לפני הניתוח.

הרדמה כללית משתקת גם את שריריך, כולל כאלה המאפשרים נשימה ולכן הרדמה כללית מצריכה צינור נשימה המרדים שלך יעקוב באופן רציף אחר הסימנים החיוניים שלך, כגון דופק, לחץ דם ונשימה, במהלך ההליך שלך. זהו סוג ההרדמה החזק ביותר והוא משמש לרוב לניתוחים שאחרים היו כואבים באופן בלתי נסבל

הרדמה כללית היא בסך הכל בטוחה מאוד; מרבית האנשים, אפילו אלה הסובלים ממצבים בריאותיים משמעותיים, מסוגלים לעבור הרדמה כללית עצמה ללא בעיות חמורות.

למעשה, הסיכון שלך לסיבוכים קשור באופן הדוק יותר לסוג ההליך שאתה עובר ובריאותך הגופנית הכללית, ולא לסוג ההרדמה.

 

הרדמה מקומית עם הרגעה:

סוג זה של הרדמה משמש בדרך כלל לאזור ספציפי בגופך. הרופא שלך מזריק לרקמות האף תרופות מרדימות כאבים ומרגיע אותך בתרופות המוזרקות דרך קו תוך ורידי (IV). זה גורם לך להיות מנומנם אבל לא לישון לגמרי.רמת ההרגעה עשויה לנוע בין מינימלי (אתה תרגיש מנומנם אבל אתה מסוגל לדבר) לעומק (אתה בטח לא זוכר את ההליך). הרגעה בינונית או עמוקה עשויה להאט את הנשימה, ובמקרים מסוימים יתכן שינתן לך חמצן. משכך כאבים עשוי לתרום גם לנמנום.

רמת ההרגעה שחווה חולה תלויה בכמה גורמים, כולל סוג ההליך שיש לך ואיך גופך מגיב להרדמה. גילך, מצבך הרפואי והרגלי הבריאות שלך עשויים להשפיע גם על סוג ההרדמה שתקבל. ללא קשר לרמת ההרגעה, חשוב שרופא המרדים הרופא יהיה מעורב בטיפול בהרדמה שלך

 

תופעות לוואי שכיחות

חילות או הקאות, שלרוב ניתן להקל בעזרת תרופות נגד בחילה

צמרמורת או כאב גרון (אם נעשה שימוש בצינור כדי לעזור בנשימה)

כללי זהב בנושא הרדמה כללית או מקומית 

  • תקפיד תמיד כי במקום בו בחרת להתנתח ( עם עדיפות לבית חולים ) קיים טיפול נמרץ וכי במקרה חירום בחדר ניתוח יש צוותים רפואיים בחירום שידעו לטפל בך! קיימים מקומות רבים כגון קליניקות ומרפאות אבל הם אינם בתי חולים! במקרה חירום בחדר ניתוח במידה ואין טיפול נמרץ פעיל במקום יאלצו לפנות אותך לבית חולים הקרוב מה שיגזול זמן יקר.
  •  הקפד על הכללים אותם קיבלת טרם הניתוח , צום, הפסקת תרופות וכד’
  • אל תתבייש לשאול מי המרדים ולבקש לראות את התעודה שלו והוא אכן מומחה בהרדמה 
  • תספר את כל האמת למרדים, עישון סמים אלכוהול – כל אחד מאלו משפיע באופן ישיר על ההרדמה שלך

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Close Menu