ניתוח אף סגור או פתוח – מה נכון עבורי

ישנן שתי שיטות עיקריות לביצוע ניתוחי אף: השיטה המסורתית הסגורה והשיטה הפתוחה, החדשה יותר

ניתוח אף פתוח לעומת ניתוח אף סגור – הם שני מושגים אשר דנים בהם רבות בשיחות המתנהלות בין המטופלים. ניתוח אף “פתוח” מתאר הליך ניתוחי אשר במהלכו מבוצע חתך חיצוני על מנת לאפשר גישה אל תוך החלל הפנימי של האף. בניתוח אף “סגור” כל החתכים מבוצעים בתוך חלל האף

ניתוח אף פתוח זוהי השיטה המבוצעת ברובם המכריע של המקרים. בשיטה זו הכירורג מבצע חתכים פנימיים בחלל האף כך שלמעשה כל הצלקות הן פנימיות בלבד ולא נותרת שום עדות חיצונית לניתוח.

הספרות מלמדת שכ־5־3 אחוזים מהניתוחים הסגורים מסתיימים בתוצאה שאינה משביעת רצון. זאת לרוב בגלל ביצוע בלתי מושלם של הניתוח על ידי המנתח, או התנהגות ביולוגית בלתי צפויה של הרקמות. במילים פשוטות, תגובה לא צפויה של החלמת הרקמות המנותחות ותביא לתוצאות פחות רצויות. מסתבר, שמרבית המטופלים שאינם מרוצים מהניתוח מסתפקים בתוצאה שקיבלו ואינם מחפשים תיקון.

רוב ניתוחי האף הסגורים מתבצעים תוך הרדמה כללית. מנתח האף אינו משיל את העור לחלוטין מהמסגרת של האף, אלא מנתק אותו ויוצר סוג של רווח בין העור לבין העצם והסחוס באף. 

ניתוח אף סגור, בשונה מניתוח אף פתוח, מאפשר למנתח גישה מוגבלת, ולמעשה הניתוח מתבצע בזכות המיומנות של הרופא. 

האם אתם רוצים להגיע לתוצאה טובה יותר? כאן שוב, נכנסת לתמונה הגישה הפתוחה. לעומת הניתוח הסגור

ניתוח אף קלאסי מיועד להתאמות קוסמטיות ובעיות רפואיות קלות אבל כשמדברים על מקרי קצה כמו פציעות, חבלות או ניתוחים פלסטיים כושלים שגרמו נזק אסטטי ומבני עמוק, ניתוח אף פתוח הוא העדיף מבין השניים.

הניתוח עצמו נקרא ניתוח אף פתוח משום שמעבר לחתכים הפנימיים בחלל האף שנעשים בכל ניתוח אף, ניתוח אף פתוח כולל גם חתך נוסף בבסיסו של האף המאפשר למנתח להשיל את העור ממסגרת האף ע”י ניתוק הרקמות מהשלד המרכזי ובכך לזכות בגישה ישירה נרחבת יותר אל הסטרוקטורות של האף  (עצמות וסחוסים) המאפשרת למנתח לטפל במקרים קשים ולהוסיף שתלים ואפילו לבצע שיוף ויישור של העצם המרכזית במידת הצורך ובתום הניתוח נסגר האזור בתפרים.

בניתוחי אף בשיטה הפתוחה, בנוסף לחתכים הפנימיים, מבצעים חתך חיצוני קטן בבסיס האף (עמודון). זהו החלק של האף, המחבר את השפה לקצה האף ומפריד בין הנחיריים. דרך תופסת קטנה של חתך זה, אפשר להרים את עור האף ולחשוף את השלד הסחוסי של האף, בצורה ברורה וגלויה.

שיטה זאת פותחה לפני כ-25 שנים ובהתחלה היא נועדה בעיקר לפגמים מורכבים מאד בסחוסי האף.

הניתוח כולו אורך פחות או יותר שעתיים כשבסופו מוחדרים לנחיריים “טמפונים” רפואיים שנועדו לספוג את ההפרשות ועודף הדם ומקבעים את האף בהתקן שגם מגן עליו ומאפשר קיבוע של עצמות האף

בתום ההליך שמים על האף סד (לרוב עשוי גבס) שמטרתו לקבע את צורת האף החדשה, ברוב המקרים, לאחר ניתוח אף שמים גם טמפונים בנחיריים וזאת על מנת לספוג דם ולייצב את מבנה האף.

המחיר של ביצוע ניתוח אף בשיטה הפתוחה היא הישארותה של צלקת, אשר מחלימה בדרך כלל היטב, אך לא בכל המקרים. יתר על כן אין ודאות לגבי מידת המתיחה או הכיווץ אשר יופיעו במהלך תהליך ההחלמה

כסף זה לא הכול – כמובן שאף אחד לא רוצה להוציא יותר ממה שצריך אבל כשזה מגיע לניתוח אף פתוח זה לא הזמן לחפש את המחיר הזול ביותר אלא את ההליך הטוב ביותר, איכות שלפעמים עולה לא מעט כסף אבל התוצאה הסופית והרוגע הנפשי שווים כל אגורה.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Close Menu